Vnor

Digitální fotografie je typ fotografie, která používá digitální technologii pro zhotovení digitálních obrazů předmětů. Na rozdíl od klasické fotografie, používá elektronické zařízení na záznam obrázků v binární formě. To umožňuje jejich zobrazení, uložení, tisk, úpravu, přenášení a archivaci na osobních počítačích bez chemického procesu.

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

HISTORIE DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

Píše se rok 1981 a na svět přichází první fotoaparát bez filmu, který má na místě filmu destičku o rozměru 10.1x12.1 mm, na níž je umístěno 280.000 miniaturních fototranzistorů v matici 570 x 490. O tento převrat ve fototechnice se postarala firma Sony, a fotoaparát se jmenoval Mavica. Jednalo se o zrcadlovku s pevným zrcadlem, bez závěrky - expozice se prováděla elektronicky. Uvedený snímací prvek s fototranzistory snímal světlo s posunem náboje, a byl proto pojmenován "Charge Coupled Device", tedy ve zkratce CCD. Fotoaparát pořizoval buď pohyblivý záznam na magnetickou audiokazetu v připojeném magnetofonu přes adaptér, nebo fotografie na magnetický disk o průměru 50 mm v kazetě 60x56x3 mm vložené ve fotoaparátu, nazvané Mavipack, jejíž kapacita byla 50 snímků, a která byla již vyjímatelná. Vzhledem k rychlosti disku bylo možné pořídit i sérii 10 snímků rychlostí 60 snímků/sek.

Tak vznikla naprosto odlišná technologie snímání a záznamu obrazu, která již dnes ve skutečnosti není obrazem, ale nespočetným množstvím jedniček a nul ( binární kód ), které adresují jednotlivé body, z nichž se skládá obraz, a určují vlastnosti těchto budů ( pixelů ), a chemické laborování takto mění na binární matematiku. Tak bylo nastartováno nové období fotografie, které dnes umožní z připojeného fotoaparátu k tiskárně hned získat fotografii bez máčení rukou v chemikáliích a za plného osvětlení. A o čem se dávným fotografům nesnilo ani v těch nejdivočejších snech je to, že díky této technologii je dnes možné po zmáčknutí spouště a připojení fotoaparátu k telefonní lince přes počítač do několika minut tisknout fotografii na opačné straně Zeměkoule.Copyright © D.G.D. & vnor / 2012
Vnor

Pokud by se mne někdo zeptal, proč fotografuji (proč tvořím na počítači, proč experimentuji se zvuky…) Odpověď je prostá.

Fotografií (stejně jako grafikou nebo hudebními experimenty, chci ostatním něco sdělit). Sdělit něco o sobě, o tom co cítím, o tom jak vnímám okolní svět. Fotografie pro mne tedy není jen dokument popisně zachycující události či předměty, lidské postavy či obličeje, ale znamená pro mne mnohem víc. Fotografie je pro mne jistou formou komunikace s ostatními lidmi. Snažím se do ní vložit svoje pocity, svoje emoce, kterých je občas možná víc, než je zdrávo, svoje radosti i strasti.

Jak  se mi to všechno daří, to už musí posoudit jiní. Ti kterým jsou moje výtvory určeny. Divákům, návštěvníkům blogu nebo mých stránek. Pokud ale třeba jen jednoho z nich dokáží oslovit nebo dokonce potěšit, potom mají svůj smysl...
Free website - Powered By Wix.com